Blog

Paušální daň 2023 - komu se vyplatí

  • 9. 1. 2024
  • Daň z příjmů
  • BREDFORD Consulting
Paušální daň 2023 - komu  se vyplatí

Od roku 2023 začaly platit nové podmínky pro placení daně v paušální výše. Podmínky jsou výrazně složitější a tak je těží stanovit, zda a komu se paušální daň vyplatí. To, zda je paušální daň v roce 2023 výhodná i pro Vás a co dělat, pokud se v průběhu roku 2023 změní Vaše situace dozvíte v tomto článku.

Pro koho je paušální daň v roce 2023 výhodná?

Zjednodušeně řečeno pro ty, kteří zaplatí na odvodech a platbách účetním či daňovým poradcům více než když vstoupí do paušálního režimu. V potaz je také potřeba vzít, že v paušální dani je zahrnuto vyšší sociální pojištění, tedy díky tomu dostanete o něco vyšší důchod. Rozdíl bude miniaturní, ale nějaký tam bude. 

Další výhodou je klid. Pokud uplatňujete výdaje paušálem, je pravděpodobnost kontroly velmi malá, při platbě paušální daně je ještě nižší. 

Nevýhodou je naopak složitější prokazování příjmů při žádosti o hypotéku apod.

Co hraje roli 

Především výše příjmů, druh příjmů a Vaše odčitatelné položky a slevy na dani. Slevu na dani bude v dalším textu brát v potaz jen tu základní. Pokud máte vyšší slevy či odpočty, musíte si hranici příjmu navýšit. O kolik, závisí na tom, jaké paušální výdaje uplatňujete.   

Paušál 60%

jedná se o nejběžnější paušál platící pro všechny živnostníky mimo řemeslníků.

Pokud uplatňujete výdaje paušálem ve výši 60%, je pro Vás hranicí pro vstup hrubý příjem cca 610.000 Kč

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM