Blog

Externí zpracování účetnictví - výhody a nevýhody

  • 6. 12. 2022
  • Bookkeeping
  • Jan Bonaventura, daňový poradce
Externí zpracování účetnictví - výhody a nevýhody

Pokud máte povinnost vést účetnictví, máte v zásadě dvě základní možnosti - účtovat si sami, najmout zaměstnance a nebo si nechat účetnictví zpracovat externě. Každá z možností má své výhody a nevýhody, na něž se podíváme v následujícím článku.

Hlavní výhody externího zpracování účetnictví

Odpovědnost je na účetní

Hlavní výhodou externího zpracování účetnictví je přenesení odpovědnosti. Pokud máte dobře uzavřenou smlouvu, bude účetní odpovídat za správnost zpracování účetnictví a vy se tak vyhnete sankcím, resp. za ně ponese odpovědnost účetní.

Zaměstnanec odpovídá ze své chyby jen ve velmi omezeném rozsahu (pokud je nezpůsobí úmyslně) a chyby manželky či manžela...Samozřejmě to můžete chtít zaplatit, ale víte jak...

Klid na vlastní práci a život

Pokud svěříte zpracování účetnictví pečlivé účetní firmě, budete mít jistotu, že vše bude zpracováno v souladu s právními předpisy a včas. Nebudete muset řešit nemocné děti, chybějící podklady či prostě nedostatek času. Také se již nebudete muset věnovat vzdělávání v oblastech, které vám nejsou zcela blízké. Kvalitní účetnictví totiž můžete mít jen pokud rozumíte daním (případně se máte s kým poradit), chápete některé právní instituty (například pravidla pro rozdělování zisku, poskytování plnění společníkům a jednatelům) a sledujete změny v daných oblastech (judikatura, koordinační výbory, stanoviska finanční správy) atd.

Zastupitelnost a dostupnost  

V případě interní účetní či zpracování účetnictví vlastními silami jste na vše sami - nemoc, dovolená či výpověď znamená vážný problém. Než najdete náhradu, může to trvat, potom může chybět čas na zaučení, nová účetní to může vzdát, či prostě nebude dost dobrá. 

U externí účetní je takové riziko také, ale pokud spolupracujete s účetní firmou, je riziko menší - výpadky jsou schopni nahradit lépe, mohou se zastoupit apod.

Úspora nákladů

Ano, externí účetnictví je zpravidla levnější. Externí vedení účetnictví je dražší, pokud se budeme bavit o hodinové sazbě externí účetní. Nicméně mnoho malých a středních firem nevyužije účetní na plný úvazek. Kromě toho je do nákladů potřeba započítat měsíc dovolené (kdy se nepracuje, ale platí), náklady na vzdělání, pracovní místo, licenci atd.

A také je opět potřeba připomenout náklady na možné škody. Pokud se něco nepovede, mohou škody dosahovat značných částek - externí firma by je pak měla pokrýt, pokud vzniknou její chybou. 

Nejnovější 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM