Blog

Daňová kontrola a jak na ni

  • 8. 1. 2020
  • Vedení účetnictví, Daň z příjmů
  • Jan Bonaventura, daňový poradce

V následujícím textu najdete návod, jak daňovou kontrolu dovést do úspěšného konce, tedy například dosáhnout vrácení nadměrného odpočtu včas...

Daňová kontrola a jak na ni

V dnešním článku vám doporučíme jak postupovat v případě daňové kontroly či obdobných řízení. 

Pragmatický přístup k daňové kontrole

Vždy zvažte, co chcete v rámci kontroly dosáhnout. Dle našich zkušeností většina správců dělá jen svou práci a nemají zájem nikoho poškozovat. Pokud tedy přistoupíte ke kontrole od začátku konfliktně, nemusí se to vyplatit. Navíc vás bude kontrolovat zpravidla finanční úřad pod nějž spadáte. Je zbytečné si dělat nepřítele, pokud to není nutné. 

Co je vaším cílem? Rychlé ukončení kontroly, někdy i za cenu menšího doměrku.

Vaším cílem by mělo být dovést řízení co nejrychleji do úspěšného konce, tedy například dosáhnout vrácení nadměrného odpočtu včas.
Úspěšným koncem může být i přiměřený doměrek, který bude znamenat velmi pravděpodobně klid na hezkých pár let.
To neznamená nechat si vše líbit, ale ne každý má vše opravdu v pořádku. Pokud je správcem daně zpochybněna „služební“ cesta do Chorvatska s celou rodinou a máte další „kostlivce ve skříni“, může být akceptace malého doměrku tím nejlepším, co můžete udělat.

Špatný spor se správcem daně - často vysoké náklady a nechtěná publicita

Spor se správcem daně bude zpravidla znamenat značné náklady na daňové poradce či advokáty (také vlastní náklady, zejm. časové) a nejistotu. Také je potřeba si uvědomit, že rozhodnutí soudů jsou veřejná (byť jména jsou u fyzických osob anonymizována) a tak je potřeba zvážit, zda jste připraveni „prát špinavé prádlo“ veřejně. A  někdy tak poskytovat citlivé informace konkurenci.

Kdy je potřeba bojovat

Pokud jde o náklady, které se opakují i v dalších letech či hrozí velký doměrek.

Stejně tak, pokud hrozí, že z doměrku bylo možné dovodit, že jste podváděli vědomě. Pak je vždy potřeba o doměrek bojovat, jinak může hrozit trestní stíhání. A pasivita při kontrole by mohla vzbudit dojem, že jste o tom, že jsou daně špatně vypočteny věděli.

Jak ukončení kontroly dosáhnout

V první řadě je potřeba vědět jak postupovat. Pokud máte vše v pořádku a nemáte žádné sporné transakce, je nejjednodušší poskytnout maximální součinnost a 

Ne každá "kontrola"  je daňová kontrola

Daňová kontrola je jen jednou z možností, jak může správce daně prověřovat daňové povinnosti. Dalšími způsoby takového prověřování jsou zejména

  • místní šetření (a to i u jiných subjektů v rámci vyhledávací činnosti),
  • postup k odstranění pochybností,
  • neformální prověřování.

Místní šetření jako skrytá kontrola

Každý z uvedených postupů má svá zákonná pravidla a měl by být aplikován na situace, kdy je vhodný. Tak například místní šetření by mělo být zahájeno v situaci, kdy jsou zpravidla prověřovány situace jednodušší a na místě.
Místní šetření by tak nemělo být zneužíváno k faktické daňové kontrole, kdy si správce daně poručí značné množství podkladů, navíc je chce dodat na úřad.

Možnost obrany proti nevhodnému postupu

Takovému nevhodnému postupu se lze bránit, například stížností či tím, že na výzvu nebude reagováno. Ideálně sdělte, proč podklady v daném rozsahu neposkytnete.

Chybu správce můžete i využít

Pokud necháte správce daně provést místní šetření a ten zjistí nějaké konkrétní nesrovnalosti, je povinen vás následně vyzvat k podání dodatečného přiznání. Pokud tak neučiní, nemůže uložit penále v případě doměrku. Místní šetření tak může být jakousi daňovou kontrolou nanečisto, kdy zjistíte, co správce daně rozporuje.
Po první fázi tak můžete zhodnotit objektivně situaci a rozhodnete se jak pokračovat dále. Zda budete bojovat, akceptujete doměření daně či „uhrajete remízu“. 

Často je i v zájmu správce daně, aby ji uzavřel smírně a vyhnul se tak náročnému odvolacímu řízení či soudu.

V mnoha případech tedy může být výhodnější tento nezákonný postup akceptovat. Důslednou obranou totiž dosáhnete pouze toho, že bude zahájena daňová kontrola hned. 

Kontrola je zahájena

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM