Blog

3. květen - konec některých lhůt

  • 28. 4. 2021
  • Daň z příjmů
  • Jan Bonaventura, daňový poradce
3. květen - konec některých lhůt

V pondělí 3. května končí několik důležitých lhůt - nezapomeňte splnit své povinnosti.

Přiznání k dani z příjmů za rok 2020 a platba daně z příjmů

Končí „bezsankční" perioda pro podání daňového přiznání v tištěné podobě. U těchto podání byl standardní termín 1. duben, Ministerstvo financí ale prominulo související sankce, pokud bude podání učiněno do pondělí 3. května 2021 a daň ve stejný den zaplacena.

U podání přiznání stačí, aby bylo učiněno právě v pondělí, pro prominutí sankcí za pozdní platbu je nutné aby měl správce daně peníze v pondělí již na svém účtu – poslat byste je tedy měli v pátek, případně expresní platbu v pondělí.

Pokud to nestihnete, budou se sankce počítat od původní lhůty.

V takovém případě se vyplatí přiznání podat elektronicky – datovou schránkou, přes portál finanční správy či dokonce mailem.

Pak je standardní lhůta rovněž do 3. května, ale získáte pět pracovních dní navíc a opět byl přidán dodatečný měsíc bez sankcí. Bez nich lze tedy podat přiznání a zaplatit daň až do 1. června.

Lze rovněž požádat o prodloužení lhůty až o tři měsíce. To ale musíte stihnout, než vám původní lhůta uplyne, tedy do pondělí 3. května (pokud pak přiznání podáte elektronicky). Při první žádosti se nám ještě nestalo, že by finanční úřad nevyhověl, Finanční správa je v tomto ohledu opravdu vstřícná.

Pokud zmeškáte všechny z uvedených lhůt, máte ještě jednu možnost a to obrátit se na daňového poradce či advokáta. V takovém případě máte čas až do 1. července. Plnou moc pro zpracování je nově možné doložit až při podání přiznání.

V takovém případě doporučujeme hledat daňového poradce co nejdříve – v červnu již budou mnohým chybět kapacity  a zřejmě se zvednou i ceny jejich služeb.

více ke lhůtám v tomto článku

Konec lhůty pro oznámení osvobozených příjmů

Do pondělí 3. května je nutné oznámit některé osvobozené příjmy, které přesáhnou 5.000.000 Kč. Pokud to nestihnete, mohou vás čekat značné sankce – teoreticky až 15% z hrubých příjmů. A to i v případě, že se z příjmů daň neplatí.

Příjmy nemusíte oznamovat při prodeji nemovitostí, protože jsou v katastru všechny údaje, které správce daně potřebuje. U všech ostatních bezúplatných příjmů, přesahujících zmíněných 5 mil Kč však oznamovat musíte, včetně nabytí nemovitostí darem či dědictvím.

Jedná se především o příjmy z prodeje cenných papírů, ale například i dary a dědictví. A právě u dědictví je snadné hranici přesáhnout, a pokud dědí ti, kteří standardně daňová přiznání nepodávají, snadno zapomenou.

Sankce pak činí 0,1% příjmu, pokud poplatník chybu zjistí a napraví sám, 10% pokud tak učiní až na výzvu finančního úřadu anebo 15%, pokud oznámení nepodá ani na výzvu. Platí se nikoliv ze zisku, ale z hrubého příjmu. Pokud tedy zdědíte nemovitost za 6 mil a zapomenete podat oznámení, bude sankce činit 600.000 Kč, pokud vás správce daně vyzve dříve, než si to uvědomíte, uvádí daňový poradce ze společnosti BREDFORD Consulting Jan Bonaventura.

Sankce lze sice prominout, nelze na to ale spoléhat. V pokynu finanční správy, který postup promíjení upravuje, je mnoho podmínek a opomenutí této povinnosti tak může přijít draho. 

Žádost o kompenzační bonus za únor

3. května končí lhůta pro podání žádosti o kompenzační bonus za únor. Ten činí až 28.000 Kč a mají na něj nárok podnikatelé, společníci společeností s ručením omezený a ti kdo pracují na dohodu o provedení práce, kteří splní zákonné podmínky.

Nové podmínky pro OSVČ rozšiřují okruh osob, které mají na bonus nárok, protože pro získání nemusíte mít omezen provoz, stačí pokles příjmů o 50%  v porovnání se stanovenými obdobími v letech 2018-2020.

Nárok na něj tak má více podnikatelů než v případě předcházejících období. Na druhou stranu, srovnávaná období jsou nastavena poměrně nešťastně, takže mnoho z těch, co byli uzavřeni až v březnu na něj nárok nemá. Nejen za únor a březen, dokonce ani za duben. Smutné.

Na žádost za únor máte čas jen do pondělí 3.5. 2021, poté je možné žádat jen o peníze za březen a duben. Nyní  můžete podat jednu žádost za únor až duben, získat můžete až 89.000 Kč.
Podmínky na květen dosud zveřejněny nebyly.

Od dubna jsme připravili desítky žádostí za naše klienty, většina z nich nárok má, byť třeba krácený. Bohužel propočet je pro některé příliš komplikovaný nejsou si jisti svým nárokem. Pokud je to i Váš případ, nabídneme vám naši pomoc 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM