Blog

Daň z příjmů 2021 - termíny podání daňového přiznání

  • 7. 3. 2021
  • Daň z příjmů
  • Jan Bonaventura, daňový poradce

Novinky pro rok 2021: přiznání můžete podat později, pokud jej podáte elektronicky. Pro odklad do července nemusíte podepisovat plnou moc daňovému poradci již nyní.

Daň z příjmů 2021 - termíny podání daňového přiznání

V roce 2021 platí nové lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů:


1. duben 2021  - pokud podáte standardně, do 3. května lze podat a zaplatit bez sankcí

3. květen 2021  - v případě elektronického podání, do 1. června 2021 lze podat a zaplatit bez sankcí

1. červenec 2021 - v případě zpracování daňovým poradcem či povinného auditu 

Standardní lhůta

Nadále platí, že standardní lhůta končí 1. dubna. Jelikož v roce 2021 připadá 1. duben na pracovní den, bude letos podáváno daňové přiznání do 1. dubna 2021. 

Elektronické podání - měsíc navíc

Pokud podáte přiznání elektronicky, je možné jej podat o měsíc později, tedy 1. května. Jelikož je 1. květen svátkem a navíc připadá na sobotu, bude v takovém případě lhůta pro elektronické podání končit 3. května 2021.

Pokud však přiznání nepodáte elektronicky, budete v prodlení od 1. dubna.

Přiznání sestavené daňovým poradcem 

Pokud přiznání podává daňový poradce, končí lhůta 1. července 2021. Novinkou pro rok 2021 je, že není nutné předkládat plnou moc do konce standardní lhůty (1. duben).
Doporučujeme nicméně nespoléhat na to, že si daňového poradce naleznete až po uplynutí standardní lhůty.
Daňoví poradci mají v období června nejvíce práce a nalézt někoho schopného tak může být problém. Pokud hledáte jen odklad, je pravděpodobnost, že někoho takového naleznete větší, v takovém případě ale můžete těžko očekávat nějakou kontrolu či radu a daňový poradce vám nebude za nic odpovídat.

Přiznání podané daňovým poradcem do 1.dubna

V takovém případě platí lhůta standardní, 1. duben 2021. To je výhodné, pokud máte přeplatek  a chcete své peníze dříve. Pokud si tedy necháváte zpracovat přiznání daňovým poradcem, nezapomeňte se domluvit, kdy bude zpracováno a podáno. Ti vytíženější již nemusí mít na zpracování v březnu kapacitu, peníze z přeplatku pak dostanete později. 

Auditované společnosti

Ty mají nadále lhůtu do 1. července.

Prodloužení lhůty

Lhůtu může finanční úřad na žádost prodloužit, například pokud jste měli objektivní problémy se sestavením přiznání (karanténa, nemoc, technické problémy atd.). Lhůtu je možné prodloužit až o tři měsíce. Pokud žádáte poprvé, je pravděpodobnost, že vám bude vyhověno velká. Doporučujeme žádat o prodloužení i v případě, že budou tak jako loni prominuty sankce za pozdní podání - předejedete problémům pro případ že podání následně nestihnete. 

Prodloužení lhůty kvůli Covid

Vláda vyhlásila, že lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů bude prodloužena o jeden měsíc. Nejedná se však o prodloužení lhůty, ale jen o prominutí sankcí.  
To je rozdíl a doporučujeme podat přiznání raději včas, případně prodloužit lhůtu podáním žádosti finančnímu úřadu či udělením plné moci daňovému poradci:

  • pokud podáte přiznání či zaplatíte daň o jeden den později, počítají se vám sankce od původního konce lhůty, tedy od dubna - to se může stát kvůli nemoci či na to jen zapomenete 
  • pokud jste měli dohodnut splátkový kalendář, mohlo by díky tomu dojít k jeho zrušení
  • některé výhodnější režimy (jako celní sklady či nákup bez spotřební daně) jsou vázány na řádné plnění povinností - v případě prodlení by jste mohli mít problém se zachováním takové výhody, protože budete považováni za poplatníka, který si řádně neplní své povinnosti  

Doporučení

  • Pokud zvládnete podat přiznání nyní a nepotřebujete odložit placení daně do července, podejte jej do 1. dubna.
  • Pokud potřebujete více času a jste si jisti tím, že to zvládnete elektronicky, můžete počkat do 3. května.
  • Pokud potřebujete čas na sestavení, radu, či odklad placení daně do června, požádejte o pomoc daňového poradce. Ideálně včas, ať seženete někoho šikovného. V červnu již mohou být obsazení, případně budou jejich ceny vyšší než nyní.
  • V případě, že nemáte jinou možnost, využijte prominutí sankcí ze strany Ministerstva Financí. V takové případě si však dobře ohlídejte lhůtu pro podání přiznání a placení daně. 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM