Blog

Vracení DPH z Velké Británie a jiných členských zemí za rok 2020

  • 10. 3. 2021
  • Daň z přidané hodnoty
  • Jiří Novák, daňový poradce

Pokud plátce zaplatil v UK DPH v roce 2020, má nárok na vrácení této DPH za rok 2020 za stejných podmínek jako v předchozích letech. Zásadním omezením je však možnost podat žádost o vrácení DPH prostřednictvím elektronického portálu pouze do 31. března 2021

Vracení DPH z Velké Británie a jiných členských zemí za rok 2020

Standardní termín pro podání žádosti o vrácení DPH

Obvyklá lhůta pro podání žádostí o vrácení DPH zaplacené v jiných členských zemí EU končí vždy k 30. září následujícího roku. Pro rok 2020 tedy skončí lhůta pro podání žádosti 30.9.2021. Žádosti se podávají vždy elektronicky prostřednictvím elektronického portálu zde: https://adisdpr.mfcr.cz/dpr/adis/idpr_pub/auth/LoginPage.faces

Přidělení přístupu do aplikace pro vracení DPH

Pro plátce, kteří letos hodlají podat žádost o vrácení DPH poprvé, upozorňujeme, že před podáním vlastní žádosti je nutné požádat elektronicky svého místně příslušného správce daně o přidělení přístupu do aplikace pro vracení daně z přidané hodnoty plátcům v jiných členských státech. Správce daně má zákonnou lhůtu 15 dnů pro zřízení přístupu plátci.

I když správce daně často zřídí přístup do aplikaci žadateli velmi rychle (někdy i v řádu dní), doporučujeme nenechávat podání žádosti o vrácení DPH na poslední chvíli a začít řešit tuto problematiku s předstihem.

Jak je to s vracením DPH zaplacené ve Velké Británii v roce 2020?

Pokud plátce zaplatil v UK DPH v roce 2020, má nárok na vrácení této DPH za rok 2020 za stejných podmínek jako v předchozích letech.

Zásadním omezením je však možnost podat žádost o vrácení DPH prostřednictvím elektronického portálu pouze do 31. března 2021. Proto je s podáním žádosti nutné neotálet.

Nejčastěji se bude žádat o vrácení DPH zaplacené v UK v souvislosti s následujícími aktivitami:

  • Palivo do vozidel;
  • Ubytování a stravování (např. na služební cestě);
  • Obchodní výstavy a veletrhy;
  • Doprava;
  • Krátkodobý pronájem aut;

A co bude po roce 2020?

Severní Irsko

Pokud plátce daně po 1.1.2021 zaplatí DPH v Severní Irsku, bude moci požádat o vrácení této DPH víceméně ve „starém EU“ režimu, tj. prostřednictvím elektronického portálu české daňové správy a v termínu do 30. září následujícího kalendářního roku (tj. pro rok 2021 bude lhůta končit 30.9.2022).

Zbytek Spojeného království (tj. Anglie, Wales a Skotsko)

Po skončení přechodného období BREXITu (po 31.12.2020) budou plátci DPH z EU mít stále určitý nárok na vrácení DPH zaplacené ve zbytku Spojeného království, např. v souvislosti s obchodními cestami, nicméně v omezenějším rozsahu.

Systém žádání o vrácení DPH se také změní, a to zejména tím, že období pro vracení DPH nebude kalendářní rok, ale vždy 12 měsíců počínaje 1. červencem a končící 30. červnem následujícího kalendářního roku, přičemž žádost musí být podána do 6 měsíců po skončení tohoto období.  Žádost o vrácení DPH tak bude muset být podána do 31. prosince kalendářního roku, ve kterém skončilo období pro vrácení DPH.

Žádosti o vrácení DPH se budou podávat nikoliv prostřednictvím elektronického portálu české daňové správy, ale přímo britskému správci daně (HM Revenue and Customs Compliance Centres, VAT Overseas Repayment Unit, S1250 Benton Park View NEWCASTLE UPON TYNE NE98 1YX), a to s určitým zvýšením administrativní zátěže.

V případě Vašeho zájmu nás prosím neváhejte kontaktovat, k vracení DPH Vám rádi poskytneme další podrobnosti, případně Vám rádi budeme s vrácením DPH asistovat.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM