Blog

Izolačka - mimořádný příspěvek v případě karantény

  • 9. 3. 2021
  • payroll management, Koronavirus a státní podpory
  • Zdeňka Černá, mzdová účetní

Dne 5.3.2021 nabyl účinnosti zákon 121/2021 Sb. o mimořádném příspěvku zaměstnancům při nařízené karanténě či izolaci (označován jako Izolačka) ve výši 370,- Kč/den, díky kterému je možné zvýšit zaměstnancům nemocenské náhrady a tento příspěvek za nárokovat i u České správy sociálního zabezpečení (dále jen ČSSZ). Budou mít na Izolačku nárok vaši zaměstnanci?

Izolačka - mimořádný příspěvek v případě karantény

Kdo má zaměstnanec na příspěvek nárok

  • Zaměstnanci byla nařízena karanténa či v izolace od 1.3.2021. Pokud je tedy nyní zaměstnanec v karanténě, která byla nařízena do konce února, na příspěvek nárok nemá.
    Pozor, Informace o karanténě či izolaci musí být uvedena na e-Neschopence Informujte své zaměstnance, aby u svého lékaře vyžadovali uvedení těchto informací do systému e-neschopenek, jakékoliv zpětné úpravy jsou velmi komplikované a mohly by vést k neuznání nároku na náhradu příspěvku ze strany ČSSZ.
  • Zaměstnanec je účasten nemocenského pojištění.  Kdy příspěvek poskytnou nelze?

 

Příspěvek nelze poskytnout v případě karantény či izolace nařízené do 5 dnů ode dne návratu ze zahraničí, s výjimkou pracovních cest.

Kolik příspěvek činí? A jak dlouho ho lze čerpat?

Příspěvek činí 370 Kč/den v karanténě či izolaci. Je možné jej čerpat nejdéle po dobu prvních 14 dní. Součet denní nemocenské náhrady a příspěvku nesmí být vyšší než 90 % průměrného hrubého výdělku. Pokud bude součet vyšší, příspěvek se krátí.

O kolik méně zaměstnanec získá

To záleží na jeho výdělku. Vzhledem k tomu, že se příspěvek nedaní, může většina zaměstnanců dostat vyšší čistý příjem, než kdyby pracovali, byť je omezen zmíněnými 90%.
Limit je totiž stanoven pro hrubý příjem a čistý příjem omezen není.

Jak mají postupovat zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé si příspěvek mohou odečíst od svého odvodu pojistného. V případě, že se dostane s odvody do mínusu, může si požádat o přeplatek. Vzhledem tomu, že se jedná o novinku, není jasné, jak rychle budou správy sociálního zabezpečení přeplatky posílat.

Zaměstnavatel musí uhradit příspěvek nejdříve ze svého?

Příspěvek z Izolačky musí uhradit do konce ….. Teoreticky tedy může počkat, až získá peníze od správy sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel musí uhradit zaměstnanci standardní nemocenské náhrady, o něž si odvody nesníží. Náklady může částečně pokrýt dotace z programu Antivirus…

Je s izolačkou spojena dodatečná administrativa?

Není, informaci o sníženém odvodu oznámí zaměstnavatel ČSSZ v pravidelně podávaném měsíčním přehledu. Stačí tedy dát informaci vaší mzdové účetní, že má příspěvek na Izolačku do přehledů zahrnout.

Daní se příjmy z Izolačky?

Ne, stejně jako standardní nemocenské náhrady jsou tyto příjmy pro zaměstnance osvobozené od daně z příjmu. Máte k izolačce další dotazy? Můžete se obrátit na naše mzdové účetní, které vám rády poradí.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM